Availability:
Available To Order From Supplier
SKU:
Shipping:
Calculated at Checkout
Weight:
1.40 LBS
Condition:
New
Adding to cart… The item has been added
Description
desoutter-logo.png
Power: 0.4 hp / 300 W |  Free Speed: 5,500 rpm | Air Flow: 9.5 l/s / 20 cfm | Air Inlet: 1/4" | Min. Hose Size: 1/4" / 6mm
Features and Benefits:
  • 1/4" x 28 attachment
  • Durability (Long Life Bearings & Aerospace grade aluminum housing)
  • High Stall Torque (5 Blades Motor)
  • No Hand Stress (Ergonomic Grip)
  • Reliability (High Quality Gears)
  • Accuracy (Progressive Trigger)
  • Low Noise (Efficient Silencer)
  • Easy maintenance
  • Delivered with Safety lever (P/N 2050502883)
  • Delivered with 2 flat wrenches: 8mm (P/N 6158020690) & 3/8" (P/N 6158020700)